
Frans Osinga
In het kader van 80 jaar vrede en vrijheid organiseren de RSG Simon Vestdijk Harlingen, projectgroep 80 jaar vrijheid Harlingen en Stichting Veteranen Harlingen op donderdag 17 april een bijzondere dag vol onderwijs, reflectie en ontmoeting. Centraal staat het thema ‘vrijheid’ – toen, nu en in de toekomst.
Het programma wordt afgesloten met een inspirerende gastles door bijzonder hoogleraar War Studies Frans Osinga van de Universiteit Leiden. Hij spreekt in de kantine van de RSG met leerlingen uit 4 havo, 4 en 5 atheneum over de actuele betekenis van vrijheid en veiligheid. Deze lezing vormt de afsluiting van een reeks gastlessen eerder op de dag, verzorgd door vertegenwoordigers van het Joods Herinneringscentrum en veteranen. In kleine groepen gaan leerlingen met hen in gesprek over antisemitisme en de persoonlijke ervaringen van militairen in conflictgebieden.
Daarnaast zijn op het schoolplein eenheden van het Korps Mariniers, de 43e Gemechaniseerde Brigade en Harlinger veteranen aanwezig. Ook zij gaan in gesprek met leerlingen en docenten en maken het thema tastbaar met verhalen, interactie en aanwezigheid in uniform.
Volgens de organisatie is dit onderwijsprogramma van grote waarde: “Het slaat een brug tussen verleden en heden. Wat betekent vrijheid, wat bedreigt haar en hoe kunnen we haar blijven beschermen?”
De organisatie van dit programmaonderdeel is in handen van docent geschiedenis David Feenstra, in samenwerking met Sue Smeding en Joop van der Heide namens de projectgroep 80 jaar vrijheid Harlingen en Ron Veenstra namens Stichting Veteranen Harlingen.